24
آوریل

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی و نشانه شناسی رنگ ها در پوشاک

نحوه ی پوشش و رنگ لباس های ما چه پیامی برای دیگران دارد؟ شما با انتخاب نوع پوشش و رنگ لباس های خود، جایگاه خود را در جامعه تعیین معرفی می نمایید. تصویری  که از این طریق ایجاد می کنید نشانه خلاقیت، هوش و شخصیت و فردیت شما می گردد و الویت بندی و برخورد دیگران با شما را تعیین خواهد کرد. نوع پوشش انتخاب لباس و رنگ آن، اثر بسیار مهمی بر روحیه شما و همچنین بر محیط و افرادی که با شما در ارتباط هستند خواهد داشت. انتخاب رنگ های مناسب و صحیح در لباس هایتان تاثیر بسیار شگفت انگیز و غیر قابل انکاری در شما و دیگران ایجاد می کند و بازتاب این انتخاب چنان عمیق و محسوس است  که باعث می گردد شما نگاه بسیار جدی و دقیق تری به این موضوع داشته باشید.

هر رنگ معنای خاصی را در بیننده القا می کند و تاثیر این موضوع منجر به ایجاد روابط مفید تر و سازنده تری برای شما در جامعه خواهد گردید. انتخاب شما باعث می گردد که شما را جدی تر گرفته و اقتدار شما را بیشتر به رسمیت بشناسند. انتخاب صحیح رنگ ولباس نه تنها یک هنر بلکه یک علم است وهدف ما قرار دادن و ترکیب این عناصر با هم به نحوی می باشد که بالاترین و موثرترین هماهنگی دلنشین را برای شما ایجاد کند.

رنگ سیاه
در فرهنگ یونانیان، سیاه به معنای زندگی بوده است. اما از قرن شانزدهم به بعد، رنگ مشکی برای عزاداران استفاده می شد. همچنین سیاه معناهای دیگری نظیر لایتناهی، راز و رمز، تراژدی و سکوت را نیز بدست آورد.

رنگ خاکستری
خاکستری یا طوسی، در واقع رنگ سیاهی است که روشن شده و نمادی از فروتنی، بازنشستگی، اندوه یا بعضا شرم و حیا به شمار می رود.

رنگ قهوه ای
از آنجایی که نوعی قهوه ای مشتق از نارنجی، توسط طبقه ی کارگر و روستائیان اروپای قرون وسطی پوشیده می شد، از این رو نماد فرودستی و حقارت شد . این رنگ به گونه ای نماد پاییز و زوال به شمار می رود. اما این نکته را نباید از نظر دور داشت که همواره در زمره رنگ های مرسوم و رایج بوده است.

رنگ قرمز
از آنجایی که خون و آتش قرمز است، این رنگ را نماد خطر می دانند. در بعضی از کشورهای آسیایی، لباس عروس به رنگ قرمز طراحی می شود زیرا معتقدند که قرمز، شیطان را دور نگه می دارد. ضمن اینکه از این رنگ به خاطر، جذابیت و چشم گیر بودنش، برای علایم ایست و خطر نیز استفاده می شود. در بعضی از کشورها، از جمله چین، نماد شناسی قرمز را به نفع خود تغییر داده و آن را به معنای پیشرفت و ترقی نیز بکار می برند.

رنگ زرد
در فرهنگ های گوناگون رنگ زرد معانی مختلفی دارد. چینی های باستان آن را رنگ مقدسی می دانند ضمن اینکه مصریان و یونانیان هم رنگ زرد را سمبل قدرت می نامیدند.
مسیحیان اولیه بخاطر اینکه طلا (پول و ثروت) به رنگ زرد بود آن را رنگی تحقیرآمیز می دیدند. علیرقم ارتباط نمادین زرد با نیرنگ و ترس، این رنگ، گرم، شاد و نشاط آور است.

رنگ سبز
با اینکه رنگ سبز به وفور در طبیعت یافت می شود، اما همیشه به عنوان رنگ مطلوب، رواج داشته است. به خاطر کاربرد ابتدایی این رنگ در مراسم بت پرستان، مسیحیان اولیه از استفاده این رنگ امتناع می ورزیدند. رنگ سبز، برای مسلمانان مقدس بوده و نزد ایرلندی ها نشانه بخت و شانس است. رنگ سبز، خنک و طراوت بخش بوده و در بهار و تابستان بیشتر استفاده می شود.

رنگ آبی
آبی سمبل آرامش، آسایش، امید، صداقت و بعضا نماد دوری است لذا برای سالیان متمادی، این رنگ در زمره محبوب ترین رنگ ها در بین مردان به شمار می رفت.

رنگ بنفش
از دوران زندگی اقوام فنیقی، بنفش نمادی از سلطنت، قدرت تحمل و شکوه بوده است. ساکنین اولیه جزیره ی کرت (بزرگترین جزیره در یونان)، توانستند رنگ بنفشی را تهیه کنند که بسیار با ارزش و کمیاب بود. این رنگ از حلزون های ریز و کوچک تهیه می شد. لباس کاهنان بزرگ یهودی نیز به صورت رداهای بنفش بود اما مسیحیان اولیه استفاده از بنفش را به خاطر مرتبط بودن آن با فرمانروایی رم و سلطنت، مردود می شمردند.

رنگ سفید
سفید معمولا بیانگر خلوص، بی گناهی، ایمان، صلح ویا تسلیم است. سفید سال هاست که نمادی از نجابت و پاک دامنی به شمار می رود لذا رنگ رایج و مرسوم لباس عروس است.